Gümüş yüzük nasıl temizlenmelidir?


Gümüş, günlük hayatımızda ev aksesuarlarında ve takılarda sık sık kullanılan bir malzemedir. Ancak zaman içerisinde oksitlenerek parlaklığını ve ışıltısını kaybederler. Gümüş yapısı gereği hava ile temas ettiğinde oksitlenir, bu sebeple kararmasının önüne geçilemez. Ama karardıktan sonra tekrar eski haline getirilebilir. Gümüş yüzüğünüzü en pratik şekilde haftada bir temiz ve yumuşak bir bez ile silebilirsiniz ve kullanmadığınız vakitlerde kapalı kutularda muhafaza etmelisiniz.


AMONYAK İLE TEMİZLEME

Gümüş yüzüğünüzü sırasıyla az miktarda hazırladığınız amonyak içerisinde 5 dk bekletin, yumuşak başlı diş fırçası ile fırçalayın, duru su ile yıkayın ve kuru bez ile kurulayın.


KARBONAT VE SİRKELİ SU İLE TEMİZLEME

Bir kase içerisine yaklaşık 2 yemek kaşığı sirke, 2 yemek kaşığı karbonat ve bir miktar su ekleyin. Kararmış olan gümüş yüzüğünüzü bu suyun içerine koyup, 30 dk bekletin. Daha sonra ılık suda yıkayıp, kurulayın.


DİŞ MACUNU İLE TEMİZLEME

Gümüş yüzüğünüzün üzerine az miktarda diş macunu ile fırçalayın ve ılık bir suyun içerisinde 30 dk bekletin. Akabinde ılık suyla durulayıp, kuru bez yardımıyla kurulayın.


KARBONAT VE LİMONLU SU İLE TEMİZLEME

Gümüş yüzüklerinizi bir kap içerisinde koyduğunuz ılık suyun içerisine bırakıp, üzerine bir miktar karbonat ve limon suyu eklemelisiniz.Yüzüğünüzü hazırladığınız bu karışımın içerisinde yaklaşık 15 dk kadar beklettikten sonra kuru bez yardımıyla kurulayın.Gümüş yüzüğünüzün eski ışıltısına döndüğünü siz de fark edeceksiniz.


DEFTER SİLGİSİ İLE TEMİZLEME

Bu uygulaması oldukça basit ve masrafsız olan yöntemlerden biridir. Kararan gümüş yüzüğünüzü, defter silgisi ile silip kısmen eski haline döndürebilirsiniz.kısmen diyoruz çünkü, bu uzun süreli bir çözüm değildir.


GÜMÜŞ CİLASI İLE TEMİZLEME

Gümüş yüzüğünüzün üzerine gümüş cilasını sürdükten sonra, pamuk veya yumuşak kuru bir bezle ovalayarak silebilirsiniz.