Yüzük ölçüsü öğrenme - yüzük ölçüsü hesaplama 


Yüzük ölçüsü öğrenme ve yüzük ölçüsü bulma veya başka bir değişle yüzük ölçüsü hesaplama konusunda sizleri detaylı bir şekilde bilgilendireceğimiz blog yazımıza bu sayfamızdan ulaşabilirsiniz, soru ve görüşlerinizi lütfen müşteri temsilcilerimiz ile paylaşın.

Bu yazımızda Gümüşçüm.com müşteri temsilcilerine en çok gelen soru olan evde yüzük ölçüsü nasıl alınır sorusunu cevaplayacağız. 

Yazımıza başlamadan önce şunu mutlaka belirtmeliyim; yüzük ölçünüzü en doğru şekilde kuyumculardan ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Evdeki ölçü alma yöntemlerini uygularken yapacağınız en ufak bir hata, yanlış ölçü almanıza sebep olabilir. Bu yüzden bir hatta bir kaç farklı kuyumcuya giderek ölçü almanızı tavsiye ediyorum. Ancak bu imkan ve zamanınız yoksa evde yüzük ölçüsü alma tekniklerine başvurmanız gerekiyor.

Bunu iki farklı yöntemle yapabilirsiniz.1- Çap yöntemi, 2- Çevre yöntemi


1- Çap Yöntemi ile Yüzük Ölçüsü Hesaplama

En basit yöntem olan çap yöntemi ile başlayalım, bu yöntemi uygulaya bilmek için parmağınıza tam olan bir yüzüğe ve bir cetvele ihtiyacımız var. Öncelikle yüzüğünüzü yatay olarak düz bir zemine koyun milimetre ölçüsü olan bir cetvel ile yüzüğün en geniş iç kısımdan yüzüğün çapını ölçün. (Örnek-1).  Ardından cetvelden milimetreyi okuyun ve bu ölçüyü değer tablosu ile karşılaştırarak ölçünüzü belirleyin.(Tablo-1)

yüzük ölçüsü nasıl alınır

Örnek-1 / Yüzük Ölçüsü Hesaplama

yüzük ölçüsü nasıl alınır

Tablo-1 / Yüzük Ölçüsü HesaplamaBu yöntemimiz ile ölçü almak bu kadar basit. Gelelim şimdi eğer evde kullandığınız bir yüzük yoksa ne yapacaksınız? Burda da 2. Yöntemimiz olan çevre yöntemimizi kullancağız.


2- Çevre Yöntemi Yüzük Ölçüsü Öğrenme

Bunun için gerekli malzemeler:
- Kağıt,
- Kalem,
- Makas,
- Bant
- Cetvel

Öncelikle 4 mm kalınlığında 9-10 mm uzunluğunda bir bir kağıt parçası kesiyoruz.Sonra bu kağıdın bir ucuna bant yapıştırıp yüzük parmağımızın en dibine gelecek şekilde sıkıca bir yüzük şeklinde doluyoruz. Ardından parmağımızdan çıkarıp düzgün bir şekilde kesiyoruz ve cetvel ile milimetre cinsinde ölçüyoruz.
Çıkan milimetre cinsinde ölçümüzden 40 çıkarttığımızda yüzük ölçümüzü bulmuş oluyoruz.


Evet evde yüzük ölçüsü almak bu kadar kolay ama yinede tekrarlamakta fayda görüyorum, yapacağınız en ufak bir hata ölçüyü yanlış almanıza sebep olabilir o yüzden bir yada bir kaç kuyumcuya gidip ücretsiz ölçü almanız her zaman en doğru yöntemdi ve aklınıza takılan her soruyor WatsApp hattımız dan müşteri temsilcilerimize sorabilirsiniz.


WhatsApp Sipariş ve Destek Hattı : 0541 430 00 39

https://api.whatsapp.com/send?phone=905414300039 . (Tıklayın)


3- Amerikan Yüzük Ölçüsü 

Yüzük ölçüsü dünya gelinde aynı olsa da bazı ülkeler farklı ölçü şekilleri kullanıyor. Örneğin ayakkabı numarası gibi. Özellikle amerikan markaları ayakkabılara bakarsanız (nike, adidas, vb) ayakkabının dili dediğimiz kısımda yazan ölçülerin birden fazla olduğunu görürsünüz. Kısaltmalar ile burada ölçüler yazar. Örneğin Türkiye-Avrupa da ölçünüz 36 ise Amerika da 6 Japonya da 23 tür. Bu ülkelerin kullandıkları ölçü birimleri ile doğrudan ilişkilidir. Örneğin bizim ülkemizde metre cinsinden bir ölçüm birimi varken bu Amerika da inç cinsendendir. Bu yüzden yüzük ölçüsü hesaplama şekilleri de ülkelere göre farklılık göztermekdir. Türkiye Avrupa ve dünya geneline uygun olarak bir ölçü birimi seçmiş olsa da halen bazı kuyumcular gümüşçüler amerikan ölçüsü ile ölçüm yapmaktadır. Bu da bazen karışıklıklara yol açmaktadır. Örneğin bay (erkek) bir müşterimizi ele alalım bize yüzük ölçüsünün  10 olduğunu söylüyor, standart bir erkek ölçüsü için çok ufak olduğu için müşterimizi amerikan ölçüsü olup olmadığı konusun da uyarıyoruz. Fakat bir çok firma buna dikkat etmeden erkek ölçüyü 10 yapıp kargoluyor ve tabi ölçü genelde uymuyor. Sizde aşağıdaki yüzük ölçü tablosundan ölçünüzü kontrol edebilirsiniz. Aklınıza takılan bir soru olursa lütfen müşteri temsilcilerimiz ile irtibata geçmekten çekinmeyin, sizlerin sorularını cevaplamak için bekliyor olacağız.

amerikan yüzük ölçüsü

Amerikan yüzük ölçüsü TablosuYüzük ölçüsü öğrenme ve yüzük ölçüsü bulma ile ilgili sizler için detaylı bir blog yazısı hazırladık. Yazımız ve yüzük ölçüsü hesaplama ile ilgili aklınıza takılan her türlü soru, görüş ve önerilerinizi müşteri temsilcilerimiz ile paylaşmaktan çekinmeyin. Sizlere yardımcı olmak için bekliyor olacaklar. Daha önceki ve daha sonraki hazırladığımız yazılarda da farklı konulara değindik. Gümüş takı sektörü ile ilgili sizlerin sorularınızı ve aklınıza takılanları cevaplamaya devam edeceğiz. Blog sayfamız sizler için hazırlanmış adeta bir rehberdir. Başka konularda da yazı hazırlamamızı istiyorsanız lütfen bizimle paylaşın. Burada oluşturduğumuz bu rehberi beraber güçlendirebiliriz. Konu ile ilgili gerekli ekipman ve profesyonel personelimiz sizler için en açıklayıcı biçimde içerik oluşturmak için çalışıyorlar. Bloğumuza bulunacağınız katkılar sadece sizlerin değil çoğu zaman başka müşterilerimizin de aklına takılan sorular oluyor ve böylelikle bir çok kişinin aklında ki sorular giderilmiş oluyor. 

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.